fbpx
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

O Szkole Szczepanika

Szkoła powstała w 1925 roku. W ciągu wielu lat istnienia wielokrotnie zmieniała i poszerzała profile kształcenia wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy.

Wpływ na to ma „magia  miejsca” gdzie się uczymy. Szkoła mieści się w secesyjnej kamienicy i mimo nowoczesnego wyposażenia zachowany jest jej zabytkowy, ciepły charakter, z licznymi eklektycznymi  detalami i niebanalną, piękną aranżacją całego budynku, a także  ciepłym, stylowym wystrojem.

Pracujemy w systemie jednozmianowym. Po południu jest czas na fakultety, koła zainteresowań, uzupełnienie braków z wiedzy i umiejętności  w ramach spotkań wyrównawczych.

 

Jesteśmy szkołą:

*Bezpieczną i przyjazną, w której nie ma przemo­cy, przejawów agresji i wandalizmu. Cechuje ją sprzyjający uczniom klimat. Obiekt jest monitorowany.

*Ze stołówką, gdzie uczniowie mogą zjeść smaczny obiad.

*Opiekuńczą. Problem bezrobocia, choroby, czy trudności rodzinne dotknęły wielu naszych uczniów i ich rodziny. Staramy się wspierać wszyst­kich organizując różne formy pomocy.

 

O Patronie

Patronem naszej placówki jest wybitny konstruktor Jan Szczepanik, znany w świecie jako autor wielu wynalazków w dziedzinie fotografii i filmu, telewizji i przemysłu włókienniczego . Związany jest z Tarnowem, gdzie mieszkał wraz z rodziną. Postać Jana Szczepanika jest dla uczniów przykładem charyzmatycznej pracy, uczciwości i skromności. Utrwalając pamięć o Wielkim Wynalazcy organizujemy: Konkurs Wiedzy  o Janie Szczepaniku, Dni Jana Szczepanika, Rajd Szczepanika, Turniej Szczepanika.

Uczniowie naszej szkoły osiągają sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach plastycznych, literackich, informatycznych,  matematycznych,  teatralnych, dziennikarskich, z marketingu i ekonomii. Udział w licznych konkursach i przedsięwzięciach  jest świetnym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności – przydatnych przy maturze, na dodatkowych egzaminach na  wyższe uczelnie, a przede wszystkim w dalszym życiu i pracy zawodowej.

 

Młodzież od lat angażuje się  w przedsięwzięcia organizowane przez Szkołę Szczepanika:

- Sztab WOŚP Szkoły Szczepanika (270 wolontariuszy)

- „Flaga  narodowa w każdym polskim domu”

-  Piknik Geograficzny (turniej dla uczniów woj. małopolskiego),

-  pokazy mody w Tarnowie, Krakowie, Łodzi,

-  Świąteczne Kolędowanie na ulicach Tarnowa,

-  uroczystości o charakterze patriotycznym,

- Małopolska Noc Naukowców

 

Szeroka gama zajęć  pozalekcyjnych daje duże możliwości rozwoju, są to m.in.:

-  fakultety ze wszystkich przedmiotów maturalnych,

-  warsztaty przedmiotowe

-  koła przedmiotowe: Matematyczne, Młodych Chemików, Polonistyczne, Informatyczne, Geograficzne, Historyczne, Biologiczne, Dociekliwego Einsteina, Plastyczne, dwie grupy językowe (angielska - „British Language” i niemiecka  „Deutsch macht SpaB”)

- wycieczki przedmiotowe jedno i dwudniowe: to praca badawcza i naukowa uczniów, umiejętność łączenia teorii z praktyką. Teren badań to: Beskid Niski, Beskid Sądecki, Pieniny, Wyżyna Krakowsko - Częstochowska i Niecka Nidziańska.

-  wyjazdy językowe do Niemiec, Czech i na Słowację

 

W szkole ponadto funkcjonują:

- radiowęzeł szkolny  który umila czas muzyką, przekazuje komunikaty, życzenia

- klub „Zakątek” gdzie  każdy może kupić śniadanie

- biblioteka,  posiadająca  bogatą i różnorodną ofertą wydawniczą

- Aula Szkolna na której odbywają się uroczystości, spektakle, …

 

Szkoła im. J. Szczepanika to nie tylko nauka, ale również możliwość rozwijania swoich zainteresowań i integracji. Od wielu lat działają:

- Szkolny Klub  Turystyki Górskiej „Amonit”

- Klub Młodego Geniusza

- Grupa Teatralna „HAMLET”, mająca za sobą  premiery m.in. „Dziady cz.II”, „Dziady cz.III”, „Romeo i Julia”, „Świętoszek”

- Młodzieżowy Klub Wolontariusza

- Koło Młodzieżowych Liderów

- Pracownia Projektantów Mody i Szkoła  Modelek

- Koło Młodego Edytora –„Vide Supra !”, aktywnie działające w mediach lokalnych i wydające własna gazetkę

- Pracownia Fotograficzna

- Szkolny Radiowęzeł

- TELEKTROSKOP - szkolna telewizja

 

Dogodna lokalizacja szkoły w centrum Tarnowa sprawia, ze w naszym mieście czujemy się jak u siebie.

Warto zobaczyć...

Trochę historii...

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.