fbpx
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

2022 - Rok Jana Szczepanika

WYDARZENIA:

 • listopad - wystawa filatelistyczna - znaczki ze Szczepanikiem - MCA w Tarnowie
  - agenda wydarzenia /UM w Tarnowie/ tutaj
  - fotoreportaż /UM w Tarnowie/ tutaj
 • wrzesień - odsłonięcie Muralu Jana Szczepanika 
  - Fotoreportaż /Szkoła Szczepanika w Tarnowie/ tutaj
  - Film z wydarzenia /TarnowskaTV/ tutaj
 • czerwiec - sierpień 2022 r., Wystawa Jan Szczepanik - geniusz, wynalazca, konstruktor Muzeum Historii Tarnowa i Regionu Tarnów, Rynek 20-21
 • 12 - 14 czerwca 2022 r., obchody 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika
  - Fotoreportaż /Szkoła Szczepanika w Tarnowie/ tutaj
  - artykuł NOT w Tarnowie tutaj
  - artykuł UM w Tarnowie tutaj
  - fotoreportaż UM w Tarnowie tutaj
  - fotoreportaż Ilustrowany Kurier Codzienny - Tarnów tutaj
  - artykuł TVP3 w Krakowie tutaj
  - artykuł Radio Kraków tutaj
  - relacja filmowa TEMI tutaj
  - relacja filmowa STARnowa.tv tutaj
  - transmisja z Gali Jubileuszowej tutaj
  - relacja filmowa UM w Tarnowie

                

 •  maj - listopad 2022 r., Konkurs Fundacji im. Jana Szczepanika w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego "Niepodległa" pod tytułem: "Konkurs Pieśni Patriotycznych i Paraprozy w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika" więcej o konkursie tutaj.
 • 22 kwietnia 2022 r., Finał konkursu Tarnowski Junior Biznesu, który w tym roku nawiązywał do dorobku Jana Szczepanika
  - artykuł UM w Tarnowie tutaj
  - relacja filmowa z wydarzenia /UM w Tarnowie/ tutaj
 • 21 kwietnia 2022 r., Rajd śladami Jana Szczepanika 
     21 kwietnia 2022 r. 50-osobowa delegacja społeczności szkolnej ZSOiT im. Jana Szczepanika oraz członków Fundacji na czele z dyrektorem szkoły S. Susem, prezesem Fundacji im. Jana Szczepanika M. Czosnyką oraz nauczycielami W. Sypkiem i R. Czyszczoniem udała się na autokarowy rajd szlakami młodości Jana Szczepanika. Pierwszym punktem programu był cmentarz w Zręcinie, gdzie znajduje się grób Ignacego Łukasiewicza. Ze Zręcina pochodziła także matka wynalazcy, Marianna Szczepanik. W dalszej części uczestnicy rajdu zwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego w Bórbce, skąd udali się do Krosna. W Krośnie była możliwość odwiedzin w galerii Muzeum Rzemiosła w Piwnicy PodCieniami w Rynku, gdzie odbywała się wystawa „Jan Szczepanik. Geniusz, wynalazca, konstruktor”. Odbył się także spacer po krośnieńskiej Starówce, śladami miejsc, które były przed laty związane ze Szczepanikiem. Ostatnim punktem programu była Korczyna, czyli miejsce, gdzie Szczepanik pracował jako nauczyciel ludowy i gdzie zajął się na poważnie działalnością wynalazczą.
 • 20 kwietnia 2022 r., 20-lecie odsłonięcia pomnika Jana Szczepanika w Tarnowie 2002-2022
     20 kwietnia 2022 r. na Placu Jana Szczepanika oraz w ZSOIT oficjalnie świętowano Dzień Patrona Szkoły. Okazją do uhonorowania wynalazcy była kolejna 96. rocznicę śmieci oraz jubileusz 20-lecia odsłonięcia pierwszego na świecie pomnika Szczepanika, który od 18 kwietnia 2002 r. stoi na placu nieopodal Szkoły im. Jana Szczepanika.
     Przed pierwszym na świecie pomnikiem galicyjskiego Geniusza, odsłoniętym uroczyście w obecności żyjącej wówczas córki wynalazcy, Marii z Szczepaników-Dzikowskich Zboińskiej, spotkali się przedstawiciele władz miasta Tarnowa na czele z Bogumiłą Porębską, zastępcą prezydenta miasta Tarnowa oraz liczni goście. Prowadzący uroczystość Grzegorz Komendacki przypomniał, jak przed 20 laty tarnowianie niewiele wiedzieli o Szczepaniku, a istnienie Szkoły i Fundacji noszącej tak zaszczytne imię przyczyniło się do propagowania wiedzy o wynalazcy. Następnie Dyrektor Szkoły S. Sus, prezes Fundacji M. Czosnyka wraz władzami miasta, emerytowanymi dyrektorami S. Wiatrem i M. Siedlik i członkami innych organizacji złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem.
     W kolejnej części uroczystości, jaka odbyła się w auli Jana Szczepanika był czas na wspomnienia, dotyczące kultywowania pamięci o Szczepaniku w Tarnowie. Najważniejszą rolę od lat 90. XX w. odgrywa tutaj społeczność szkolna ZSOiT, której od 1995 r. patronuje Szczepanik. Z inicjatywy Szkoły, potem także Fundacji powstał m.in. pomnik, nadano nazwę Placu Jana Szczepanika, powstały 2 filmy dokumentalne, wydano pamiątkowy album, zorganizowano Jubileusz 140-lecia w Tarnowie, Przemyślu i Warszawie.
 • 4 kwietnia 2022 r., Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie
  wykład „Krosno za czasów Jana Szczepanika 1872-1926”
  Inauguracja uroczystych obchodów 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika organizowanych przez Karpacką Państwową Uczelnię w Krośnie we współpracy z Urzędem Miasta Krosna, Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Szczepanika w Krośnie.
  Więcej o wydarzeniu:
  - artykuł KPU w Krośnie
  - artykuł UM w Tarnowie
 • 29 marca 2022 r.,  godz. 18.00, IPH w Tarnowie
  "Wieczór ze Statuetką Jana Szczepanika"
   Publikacja wydarzenia /Facebook IPH w Tarnowie/ tutaj
 • 24 lutego 2022 r., godz. 17.00 Dom Technika NOT, Tarnów, Rynek 10
  „Tarnowskie ślady Jana Szczepanika dawniej i dziś, czyli rzecz o Fundacji im. J. Szczepanika"
  - Fotoreportaż wydarzenia /UM w Tarnowie/ tutaj.
  - Wzmianka w RDN Małopolska tutaj.
  -
   Fotoreportaż wydarzenia /Szkoła Szczepanika/ tutaj
 • 28 stycznia 2022 r., godz. 14.00 Ratusz - Galeria Sztuki dawnej, Tarnów, Rynek 1
  "APOTEOZA, czyli w świecie gobelinów Jana Szczepanika" - Muzeum Okręgowe w Tarnowie /więcej.../
  - Publikacja wydarzenia /UM w Tarnowie/: 
     
  - Fotoreportaż /UM w Tarnowie/ tutaj.

Warto zobaczyć

Trochę historii...

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.