• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Jeden wybór może cię zmienić - „Niezgodna” Veroniki Roth

16-letnia Beatrice Prior żyje w społeczeństwie podzielonym na pięć frakcji: Altruizm, Erudycja,  Serdeczność, Prawość i Nieustraszoność. Altruiści przedkładają ponad wszystko bezinteresowność. Erudyci – inteligencję, Serdeczni – dobro, Prawi – uczciwość, a Nieustraszeni – odwagę. Dziewczyna staje przed wyborem przyszłości – czy chce żyć jak dotąd, jako członkini Altruizmu, czy też zmienić frakcję. Wybór jest nieodwołalny, a tych, którzy nie przejdą nowicjatu czeka życie poza marginesem, życie bezfrakcyjnych. Podczas testu, który decyduje o predyspozycjach kandydata do ceremonii wyboru, wyniki Beatrice są niejednoznaczne – pasuje nie do jednej frakcji, jak zwykle ma to miejsce, ale do trzech. To oznacza niebezpieczeństwo – jest Niezgodną i jeżeli ktoś się o tym dowie dziewczynę czeka śmierć. Mimo to porzuca bezpieczny Altruizm, do którego nigdy nie pasowała,          i dołącza do Nieustraszonych zmieniając imię na Tris.

Z początku byłam negatywnie nastawiona do tej książki. Nie wydawała się pociągająca, ale postanowiłam po nią sięgnąć. Nie pożałowałam, ponieważ okazało się, że jest to lektura, od której trudno jest się oderwać. Różnorodność bohaterów i ich charakterów wraz z ogromna ilością porywających wydarzeń sprawiają, że nie jest łatwo się od niej oderwać. Była to pierwsza książka przeczytana przeze mnie poza szkołą i dzięki niej wciągnęłam się w wir czytelnictwa.

„Niezgodna” to nie tylko frakcje i Tris. Książka obfituje w wiele postaci, które uzupełniają obraz. Jedne z nich można polubić, inne szczerze znienawidzić. Na pewno polubiłam Cztery, bez niego powieść nie byłaby taka ciekawa.

„Niezgodna” to także intrygi i tajemnice. Walkami o władzę i nowy porządek świata, rodzinnymi sekretami – z tym, poza samym nowicjatem u Nieustraszonych, musi się zmierzyć Tris. Veronica Roth stworzyła ciekawy świat, w którym nic nie jest jednoznacznie dobre czy złe, białe czy czarne. /DM kl. II A/

Warto zobaczyć...

Trochę historii...

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.