• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Piet Mondrian czyli neoplastycyzm w Szkole Szczepanika

Klasa IITPM i IV TPM zmierzyła się z neoplastycyzmem w wykonaniu Pietera Mondriana. Neoplastycyzm to jedno z najwcześniejszych kierunków postulujących w malarstwie abstrakcję geometryczną, charakteryzującego się użyciem linii pionowych i poziomych, które nachodząc na siebie, dzieliły płaszczyzny na kwadraty i prostokąty, oraz stosowaniem trzech barw podstawowych (żółtej, niebieskiej i czerwonej) i trzech tzw. nie-kolorów (czerni, bieli i szarości) której prekursorem był Petr Mondrian. Mondrian inspirował również projektantów mody, m.in. Anne Klein (sukienki, 1961), Sally Victor (kapelusz, 1962) i Yves Saint Laurenta, który w 1965 roku zaprojektował kolekcję
sukienek koktajlowych La robe Mondrian. Miejsce odsłony to podziemia na ul. Mickiewicza. Realizacja sukienek – tunik, warsztaty szkolne. Prace plastyczne w forma papierowej wykonała klasa IV TPM. Czas realizacji, rysunek naziemny - 3 godziny klasa IITPM. Zamysł plastyczny Iwona Gniewek. Sprawdźcie jak profil o przemyśle mody
poradził sobie z nietuzinkowym zadaniem łączącym kolor, formę i ruch. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Warto zobaczyć...

Trochę historii...

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.