fbpx
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Konkurs z okazji MIĘDZNARODOWEGO DNIA LICZBY Pi

Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. Dzięki pomocy komputerów dziś znamy ich już 2,7 bilionów. W dniu 14 marca 2020 r. obchodzić będziemy święto Π. Jest to data nieprzypadkowa, gdyż w zapisie amerykańskim daty /miesiąc/dzień/rok/ 14 marca zapisujemy jako 3.14, co odpowiada najczęściej używanemu przybliżeniu liczby Π. W związku z tym – aby uczcić Dzień Liczby Π, w najbliższy piątek (na lekcji 3 w Sali nr 34) odbędzie się konkurs tematycznie związany z liczbą Π.

Tematyka :

 1. Zagadnienia, w których wykorzystuje się wzory zawierające liczbę Pi (m.in. pole, obwód koła, bryły obrotowe)
 2. Jednym z zadań będzie podanie w odpowiedniej kolejności jak najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi
 3. Ciekawostki związane z liczbą Pi

Uczniowie chętni do wzięcia udziału w konkursie proszeni są o zgłaszanie się dwójkami w dowolnym składzie (tzn. dwójkę mogą tworzyć uczniowie z różnych klas) do nauczycieli matematyki lub do p. Beaty Miś do środy (11 marca 2020 r.).  Liczba miejsc ograniczona  - max. 14  dwuosobowych zespołów.

 

PODCZAS TRWANIA KONKURSU NIE MOŻNA UŻYWAĆ KALKULATORA.

Warto zobaczyć...

Trochę historii...

Odwiedza nas 94 gości oraz 0 użytkowników.