• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Nie matura, lecz chęć szczera… czyli jak to z maturą drzewiej bywało

Obecnie matura to egzamin kończący naukę w szkołach średnich, który daje absolwentom liceów lub techników prawo wstępu na wyższe uczelnie. Jest on zdawany w wielu krajach europejskich: w Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Kosowie, Liechtensteinie, Macedonii, Niemczech, Polsce, Serbii, na Słowacji, Słowenii, w Szwajcarii, we Włoszech, na Ukrainie. Może on być także nazywany: egzaminem maturalnym lub egzaminem dojrzałości. Sam wyraz ma swój źródłosłów w łacińskim maturus ‘dojrzały’. Pewnym nieodłącznym atrybutem matur od lat były kwitnące wiechowate kwiatostany kasztanowca, które u naszym klimacie bielą się początkiem maja…

Historia matury...

Warto zobaczyć...

Trochę historii...

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.