• 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Pomysły na pracę po dietetyce i psychodietetyce – cz. I

Obiecałam w poprzedniej edycji, że zaprezentuję Wam, jakie możliwości zatrudnienia daje polski rynek pracy gdy chodzi o osoby, które ukończyły studia związane z dietetyką czy psychodietetyką.

            Jak się okazuje pole do popisu jest spore i każdy znajdzie dla siebie obszar, który go interesuje i da sposobność realizacji planów zawodowych.

            Świat dietetyka nie ogranicza się tylko i wyłącznie do gabinetu, jak wielu osobom się wydaje. Istnieje cała gama propozycji do wykorzystania.

Standard to dietetyk we własnym gabinecie lub praca w poradni dietetycznej.

            A co powiesz na zatrudnienie i realizację swojej pasji w gastronomii i cateringu. Wszak obecnie to bardzo modne. Ludzie mają coraz to większe wymagania gdy chodzi o ofertę restauracji, kawiarni, rozmaitych barów -  Kreator menu w restauracjach ze zdrowym żywieniem – czemu nie?

            Dla lubiących podróże i przygody – proszę bardzo:  dział żywieniowy cateringu obsługującego sektor „offshore” (platformy wiertnicze, statki itp.) .

            A czy kojarzyłeś kiedykolwiek dziennikarstwo z dietetyką? Nie? To błąd. Ale możesz go naprawić zapoznając się z poniższymi propozycjami pracy:

 • w wydawnictwach naukowych i czasopismach (jako specjalista od żywienia),
 • prowadząc własny program telewizyjny, radiowy poświęcony tematyce zdrowego odżywiania i psychologii odżywiania,
 • zostając redaktorem portalu lub pisma o tematyce kulinarnej, zdrowotnej lub sportowej,
 • tworząc blogi i portale internetowe.

            Stwierdzisz, to nie dla mnie? Szukajmy dalej. Może pasuje Ci praca w instytucjach publicznych, komercyjnych i społecznych? Do wyboru do koloru jak brzmi znane powiedzenie: domy opieki społecznej, nawet NASA gdzie możesz zająć się organizacją i planowaniem żywienia astronautów w warunkach kosmosu z uwzględnieniem zapotrzebowania kalorycznego i odżywczego, przechowywania i przygotowania posiłków w warunkach wypraw kosmicznych, w strukturach WHO – stanowiska doradcze związane z problemami niedożywienia i głodu w krajach Trzeciego świata, w instytucjach zajmujących się problematyką żywienia (Polskie Stowarzyszenie Dietetyków, Akademia Gerber), w bazach wojskowych misji pokojowych – planowanie posiłków dla żołnierzy, w więzieniach, w stowarzyszeniach zajmujących się edukacją kulinarną, propagowaniem dobrego jedzenia, korporacjach – praca w biurach jako dietetyk dla pracowników, coaching i wsparcie, w agencja hostess i modelek czy w sklepach, supermarketach, dyskontach – tworząc działy ze zdrową żywnością, propozycje ekspozycji, propozycje potraw.

            Jeśli i tu nie znalazłeś nic dla siebie, nie ma się co martwić. Wyruszamy na dalsze poszukiwania i znajdujemy pracę we wszelkiego rodzaju instytucjach medycznych takich choćby jak: kuchnie szpitalne (szczególnie przy przygotowaniu, układaniu potraw dla pacjentów wymagających specjalnej diety), hospicja (zespół żywieniowy), sanatoria, poradnie psychologiczne (psychodietetyka), ośrodki walki z zaburzeniami odżywiania, przychodnie ginekologiczne – jako doradca żywienia kobiet w ciąży i w okresie laktacji, klinika leczenia niepłodności, szkoły rodzenia, kliniki chirurgii plastycznej, w poradni zdrowia (np. chorób metabolicznych), ośrodkach zajmujących się wykrywaniem i leczeniem alergii (jak dostarczyć organizmowi niezbędnych składników w przypadku wykluczenia z diety np. nabiału), praca w oddziale i poradni leczenia uzależnień (w tym problemy związane z otyłością, kompulsywnego objadania się) czy wreszcie praca w oddziałach onkologicznych i tworzenie grup wsparcia dla chorych i ich rodzin, edukując jak zdrowe odżywianie może pozytywnie wpłynąć na zdrowie chorego.

            Jeżeli oprócz dietetyki masz pasje tworzenia to warto pomyśleć o pracy przy produkcji żywności w zakres której wchodzą: technologia produkcji żywności – zakłady produkujące jedzenie, doradca ds żywienia w placówkach zajmujących się lecznictwem żywieniowym, produkujących np preparaty początkowe do żywienia niemowląt i następne dla dzieci, czy produkty o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym, przedstawiciel handlowy w firmach związanych z żywnością, żywieniem zbiorowym, preparatami odchudzającymi, odżywczymi i suplementami, firmy zajmujące się badaniami i produkcją suplementów diety.

            A może lubisz pracę z dziećmi - to proszę bardzo, czary mary i pracujesz jako

osobisty dietetyk niemowlaka; prowadzisz plan rozszerzania diety niemowlaka, zapoznajesz dziecko i mamy z nowymi smakami i potrawami. Przygotowujesz z mamą dania i dopasowujesz je smaków do preferencji dziecka, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci, przedszkolach dla dzieci z dietą wegetariańską i innymi specjalnymi wymaganiami żywieniowymi.

 

            Jeżeli nasze propozycje spotkały się z Twoją aprobatą, nie czekaj, przyjdź do naszej Szkoły i realizuj siebie, swoje marzenia, plany i zadbaj o swoją przyszłość już dzisiaj.

            Jeśli nie znalazłeś jeszcze nic dla siebie to nic straconego. Za tydzień przedstawimy dalszy ciąg propozycji. Może tym razem trafimy.

Warto zobaczyć...

Trochę historii...

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.