fbpx
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

„Przystań w sieci”

W roku szkolnym 2020/21 szkoła włączyła się w realizację programu edukacyjnego „Przystań w sieci” który powstał z min. inicjatywy Instytutu Naukowego NASK i Facebooka a objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Jest to odpowiedz na określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej cele polityki oświatowej na rok szkolny 2020/2021, których jednym z priorytetów jest „bezpieczne oraz efektywne korzystanie z narzędzi cyfrowych podczas kształcenia na odległość”. Program został on stworzony z myślą o uczniach, nauczycielach, pedagogach, poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzialnego korzystania z Internetu z uruchomieniem krytycznego podejścia do treści, które znajdują się w sieci, ochrony własnego wizerunku i bezpieczeństwa online.

W ostatnim roku przekonaliśmy się jak trudno jest funkcjonować bez korzystania z nowych technologii i stałego dostępu do Internetu. Życie zawodowe, szkolne, a także większość kontaktów społecznych przeniosły się w znacznym stopniu do sieci. Z jednej strony daje to ogromne możliwości, z drugiej musimy zdawać sobie sprawę z licznych zagrożeń, które się z tym wiążą” nauczenie ich krytycznego podejścia do treści, jakie znajdują w sieci.

Z badań przeprowadzonych przez NASK (2019) wynika, że młodzi ludzie korzystają z Internetu z dużą intensywnością. Ponad 96% nastolatków korzysta z niego wielokrotnie w ciągu dnia. Głównym celem dla jakiego młodzi sięgają do Internetu jest oczywiście utrzymywanie kontaktu ze znajomymi – ok. 60% wykorzystuje Internet do wymiany wiadomości z kolegami z i spoza szkoły. Ogromną popularnością wśród młodzieży cieszą się media społecznościowe. 94% regularnie ogląda materiały na YouTube, a ponad 80% jest aktywnym użytkownikiem Facebooka. Niestety Internet może być także narzędziem przemocy. Połowa badanych nastolatków potwierdziła, iż spotkała się z sytuacją poniżania czy wyśmiewania kogoś przez Internet, z czego ok. 20% przyznało, że sami byli obiektem takiego procederu. Inną kategorią cyberprzestępstw, ofiarą których padają młodzi ludzie, są oszustwa podczas transakcji internetowych oraz włamania na konta e-mail. Niepokojące jest to jak młodzież zachowuje się w takiej sytuacji. 1/3 skrywa te informacje i nie dzieli się nimi z nikim. Internet, a zwłaszcza media społecznościowe, to dla pokolenia współczesnych nastolatków także ważna przestrzeń życia społecznego, miejsce kształtowania ich poglądów, narzędzie do autoprezentacji. Młodzi użytkownicy mediów społecznościowych udostępniają na swoich profilach coraz więcej informacji. Obok podstawowych danych, takich jak imię i nazwisko, nastolatki ujawniają nazwę szkoły, miejsce zamieszkania, adres e-mail, a nawet numer telefonu. Udostępniają prywatne zdjęcia i filmy. Mimo iż coraz większa grupa młodzieży ma świadomość konsekwencji, jakie niesie za sobą udostępnianie w Internecie prywatnych informacji i treści, to nadal część młodych internautów nie chroni swoich danych. Aż 25% badanych przez NASK nastolatków deklaruje, że posiada otwarty dostęp do zamieszczanych treści, świadomie rezygnując z narzędzi i działań chroniących prywatność w sieci. Internet stanowi także główne źródło wiedzy dla młodych ludzi przy odrabianiu prac domowych.. Wiedza pozyskana online zastępuje w dzisiejszych czasach wiedzę akademicką, zdobywaną poprzez lekturę książek czy encyklopedii. O ile te tradycyjne źródła wiedzy charakteryzują się dużą rzetelnością i można mieć zaufanie do zawartych w nich wiadomości, o tyle Internet stanowi mozaikę informacji, które podlegają ograniczonej kontroli i weryfikacji. Dlatego kształtowanie wśród młodych ludzi kompetencji krytycznego myślenia i oceny źródeł, z których korzystają jest kluczowe. W dobie fake newsów i publikowania niesprawdzonych informacji taka kompetencja wydaje się stanowić podstawową umiejętność chroniącą przed wprowadzeniem w błąd, czy nawet staniem się ofiarą manipulacji.

 

Koordynator projektu w szkole: pedagog szkolny - M. Zabiega

Warto zobaczyć...

Trochę historii...

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.