fbpx
  • 1
  • 2
  • 3

Wycieczka do Auschwitz

W poniedziałek 23 maja 2022 r. kilka klas zwiedziło obozy koncentracyjne w Auschwitz i Birkenau. Uczniowie mogli się dowiedzieć, czym był holokaust i jakie prawa oraz zasady panowały za drutami. To zamknięte terytorium, w którym zgromadzono wyniszczonych, cierpiących i przeznaczonych na śmierć ludzi, stanowiło odmienną
formację. W obozie pozostały po nich oryginalne, odebrane im przedmioty (okulary, protezy, walizki, ubrania, buty, naczynia). Ogromne emocje wzbudziły również ścięte włosy umieszczone w osobnej gablocie, które świadczą o dehumanizacji esesmanów. Przewodnicy - historycy naświetlili historię masowej eksterminacji ludności Europy – ras, które “nie były wystarczająco dobre” dla nazistów.

Podczas tej wycieczki uczniowie poznali nie tylko świat funkcjonowania w obozowej rzeczywistości, ale także historie świadczące o heroizmie więźniów, próbujących ocalić ludzką godność. Wyprawa pozostawiła w nas niemożność wytłumaczenia ogromu zła, cierpienia i obojętności na śmierć. To cenna lekcja będąca refleksją na temat ludzkiej natury i jej podatności na zło, a także ostrzeżenie przed możliwością powtórzenia się historii. W końcu to “Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Warto zobaczyć

Trochę historii...

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.