fbpx
  • 1
  • 2
  • 3

XXI Piknik Geograficzny - podsumowanie

   XXI Piknik Geograficzny odbył się 6 czerwca 2022 r. Wzięło w nim udział 19 szkół z Tarnowa i okolic: Zespół Szkół Publicznych w Koszycach Wielkich, Zespół Szkolno–Przedszkolny w Woli Radłowskiej, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Żabnie, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Skrzyszowie, Szkoła Podstawowa w Turzy, Szkoła Podstawowa nr 5 w Bochni, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie, Szkoła Podstawowa w Ryglicach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Machowej, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Jadownikach, Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Chojniku, Szkoła im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jadownikach, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku, Szkoła Podstawowa nr 2 w Tarnowie, Szkoła Podstawowa w Siemiechowie, Szkoła Podstawowa nr 10 w Tarnowie i Publiczna Szkoła Podstawowa w Bistuszowej.
   Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta Tarnowa, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika, MCDN Ośrodek w Tarnowie oraz Fundacja im. Jana Szczepanika, a jej koordynatorami: Pani Anita Stinia - kierownik Działu Doskonalenia i Doradztwa MCDN Oddział
w Tarnowie oraz Pan Piotr Kukułka – nauczyciel geografii w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika.
   Uroczyste rozpoczęcie Pikniku Geograficznego odbyło się w auli Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Nowy Świat 30. Uczestników przywitała Pani Ewa Sojat - Wicedyrektor ds. Ośrodka w Tarnowie, Pan Sławomir Sus – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących  i Technicznych im. Jana Szczepanika oraz Pan Mieczysław Czosnyka – Prezes Zarządu Fundacji im. Jana Szczepanika.
   Po inauguracji imprezy rozpoczęły się warsztaty dla nauczycieli zatytułowane „Atrakcje geoturystyczne Polski”, które przeprowadził Wojciech Wróblewski - doktor nauk o Ziemi, pracownik naukowy w Instytucie Nauk Geologicznych na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie odbył się wykład „Ziemia bez człowieka: (nie) trzeba panikować” Michała Apollo – doktora nauk o Ziemi w zakresie geografii, pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
   Podczas gdy nauczyciele uczestniczyli w warsztatach, uczniowie udali się do Szkoły Szczepanika, gdzie wysłuchali prelekcji Pana Mieczysława Czosnyki pod tytułem „Jan Szczepanik – polski Edison”. Informacje zdobyte podczas wykładu przydały się w czasie rozwiązywania testu sprawdzającego
wiedzę o Janie Szczepaniku. Kolejnym etapem rywalizacji był test geograficzny przygotowany przez doktora Michała Apollo. Dwuosobowe reprezentacje szkół odpowiadały na pytania testowe jednokrotnego wyboru.
   Następnie rozpoczął się turniej topograficzny po tarnowskiej Starówce. Trasa składała się z dziesięciu punktów kontrolnych - dwóch głównych i ośmiu pośrednich. Zadaniem uczestników było znalezienie punktów, zebranie kart obecności i ukończenie rywalizacji w jak najkrótszym czasie.
   Po zakończeniu warsztatów i turnieju topograficznego, nauczyciele oraz uczniowie otrzymali poczęstunek w Szkole Szczepanika. O godzinie 13:30 w auli Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbyło się spotkanie z Grupą Podróżniczą TRZASK, podczas którego uczestnicy wysłuchali
relacji z podróży po krajach Azji - m.in. z Kambodży i Wietnamu - oraz podziwiali wiele zdjęć wykonanych podczas tej wyprawy. Po spotkaniu z grupą podróżniczą przyszedł czas na podsumowanie rywalizacji.
Najwyższą liczbę punktów w teście wiedzy o życiu i działalności Jana Szczepanika uzyskali: 

  •  I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 10 w Tarnowie,
  •  II miejsce – Szkoła Podstawowa w Siemiechowie,
  •  III miejsce – ex aequo Szkoła Podstawowa nr 2 w Tarnowie, Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Chojniku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu, Szkoła Podstawowa w Ryglicach i Szkoła Podstawowa w Turzy.

Natomiast w rywalizacji topograficzno-geograficznej najlepsze rezultaty uzyskały reprezentacje następujących placówek:

  • I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Chojniku,
  • II miejsce – ex aequo Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu i Szkoła Podstawowa w Turzy,
  • III miejsce – Szkoła Podstawowa w Ryglicach.

Wręczenie nagród i dyplomów dla wszystkich uczestników było ostatnim punktem obchodów XXI Pikniku Geograficznego. Pani Ewa Sojat i Pan Sławomir Sus pogratulowali drużynom i zaprosili do wzięcia udziału w kolejnych edycjach imprezy.

Warto zobaczyć

Trochę historii...

Odwiedza nas 139 gości oraz 0 użytkowników.