fbpx
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Międzynarodowa współpraca „Szczepanika”. Tarnów odwiedzą uczniowie ze Słowacji

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie oraz Stredná Odborná Škola Služieb Presov uczestniczą w pilotażowym projekcie „Generacja V4”.

W ramach współpracy pomiędzy placówkami we wtorek 25 października uczniowie słowackiej szkoły wraz z towarzyszącymi im nauczycielami odwiedzą Tarnów.

Słowaccy goście wspólnie z uczniami ZSOiT będą uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Głównym tematem zajęć będą sztuki wizualne – reklama, fotografia oraz wizaż. Uczniowie zaznajomią się z produkcją toreb reklamowych metodą malarską, a także wykonywaniem nadruku sublimacyjnego. Po warsztatach nasi południowi sąsiedzi wraz z przedstawicielami Szkoły Szczepanika udadzą się na spacer do Parku Strzeleckiego oraz po zabytkowej części Tarnowa. Będzie to dobrą okazją do poznania najważniejszych faktów z historii Tarnowa.

Druga część wspólnych zajęć odbędzie się w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ul. Wałowej. Tu uczniowie podczas warsztatów będą mogli zaznajomić się z podstawami wykonywania
fotografii produktowej typu splash, dodającej atrakcyjności prezentowanym przedmiotom. W MCA zaprezentowana zostanie również wspólna, polsko-słowacka wystawa prac fotograficznych uczniów pod tytułem „Zmiana”.

W środę 26 października słowaccy goście zjadą pod ziemię, by zobaczyć jeden z największych skarbów tej części Europy – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kopalnię Soli w Bochni. Wiosną 2023 r. przedstawiciele ZSOiT odwiedzą w Presovie słowacką szkołę, by poznać ofertę edukacyjno-kulturalną naszych południowych sąsiadów.

„Generacja V4” to pilotażowa edycja programu mikrograntów zorganizowanych przez Grupę Wyszehradzką. W programie mogą wziąć udział osoby w wieku od 14 do 30 lat, a głównym celem
działań - oprócz współpracy na polu edukacji – jest nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami z państw należących do grupy V4: Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz Austrii, Niemiec i Ukrainy.

W ramach grantów rozwijane, a także promowane mają być określone obszary tematyczne: ekologia i klimat, pamięć o historii i świadomość własnego dziedzictwa, zdrowie i aktywny styl życia, sztuka i kultura, wartości demokratyczne i cnoty obywatelskie, a także kompetencje praktyczne i przedsiębiorczość.

Warto zobaczyć

Trochę historii...

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.