fbpx
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Złaz ku czci powstańców 1863 r.

1 lutego 2024 r. reprezentacja naszej szkoły pod wodzą Piotra Kukułki, Urszuli Potępy, Mieczysława Czosnyki i Tadeusza Zabiegi uczestniczyła w patriotycznym złazie organizowanym przez Tarnowski Oddział PTTK przy współpracy z ZSOiT. Złaz ten był poświęcony 161. rocznicy wybuchu powstania styczniowego (1863-1864). Podczas trasy uczestnicy zapoznali się z historią największego polskiego zrywu niepodległościowego w XIX wieku, poznali też jego związki z Tarnowem i Ziemią Tarnowską.

Uczniowie Szkoły Szczepanika wędrowali ze Skrzyszowa, poprzez Górę św. Marcina na Cmentarz Stary w Tarnowie. Z zadumą zatrzymali się w skrzyszowskim Lesie Kruk, gdzie hitlerowcy zamordowali bestialsko wywiezionych z tarnowskiego więzienia więźniów politycznych. Z kolei o godz. 12.30 na Cmentarzu Starym, przy Pomniku – Mogile Powstańców 1863 roku nastąpiło uroczyste zakończenie Złazu. Ks. Krzysztof Kamieński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie odmówił modlitwę za powstańców i Ojczyznę, uroczyście zapalono znicze. Słowo na temat powstania i udziału mieszkańców Ziemi Tarnowskiej w niepodległościowym zrywie wygłosił M. Czosnyka.
Prezes PTTK Barbara Jarocka wręczyła pamiątkowe dyplomy i podziękowania. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Warto zobaczyć

Trochę historii...

Odwiedza nas 307 gości oraz 0 użytkowników.