• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

XX E-Piknik Geograficzny

Piknik Geograficzny to turniej topograficzno–geograficzny dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest on organizowany od 20 lat przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Szczepanika w Tarnowie. Współorganizatorami są: Urząd Miasta Tarnowa, MCDN ODN w Tarnowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Instytut Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.                                                             

Piknik to szkolne drużyny, nauczyciele geografii, wykładowcy z różnych uczelni i zaproszeni goście. W turnieju topograficzno-geograficznym każdego roku bierze udział ponad 60 drużyn ze szkół podstawowych i średnich. Nauczyciele szkolą się w warsztatach prowadzonych przez wykładowców wyższych uczelni. Odbywają się różne imprezy towarzyszące i oczywiście Goście Pikniku z którymi spotykają się uczestnicy Pikniku i mieszkańcy Tarnowa.

Od I do X Pikniku Geograficznego (czyli od 2001 r do 2010 r.) zaproszonymi gośćmi byli lokalni podróżnicy i fascynaci turystyki, a od 2011 r. zaczęliśmy zapraszać podróżników, którzy nie tylko poznali różne zakątki świata, ale są znanymi osobami w świecie medialnym i globtroterskim. Na stronie niżej możecie zobaczyć co działo się w każdej edycji pikniku począwszy od XI Pikniku Geograficznego.

XX PIKNIK GEOGRAFICZNY zaplanowaliśmy na  28 maja 2020 r. Gościem tegorocznego Pikniku miał być – Aleksander Doba, polski podróżnik, kajakarz, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. W związku z pandemią koronawirusa, jesteśmy zmuszeni do rezygnacji w tym roku z dotychczasowej formy turnieju.

 

XX (E-)PIKNIK GEOGRAFICZNY (3-5 czerwca 2020 r.) – skierowany jest do uczniów szkół podstawowych całej Polski, ale szczególnie z województw małopolskiego i podkarpackiego. Będzie miał on formę konkursu fotograficznego pt. „ŚWIAT – rozPOZNAJ  nieZNANE” przygotowanego przez wykładowców i podróżników: z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - dr Michała Apollo, z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - dr Wojciecha Wróblewskiego i z Klubu Studenckiego „Bakałarz” w Krakowie – mgr Marka Żołądka.   

W konkursie biorą udział -  indywidualnie - uczniowie szkół podstawowych (w dowolnej liczbie). Warunkiem uczestnictwa tych uczniów jest wcześniejsze zgłoszenie się szkoły do konkursu wraz z nazwiskiem i imieniem nauczyciela geografii  (lub innego przedmiotu) - koordynatora turnieju z ramienia zgłaszającej się szkoły (UWAGA – nazwisk uczniów nie zgłaszamy - tylko szkołę).   

ZGŁOSZENIA  SZKÓŁ: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zadaniem uczniów – na podstawie zdjęć z całego świata (zdjęć autorstwa w/w wykładowców) - będzie rozpoznać obiekty i miejsca. Uczniowie po rozwiązaniu konkursu indywidualnie przesyłają karty odpowiedzi na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przygotowanych jest 60 zdjęć (po 20 zdjęć – od każdego wykładowcy). Za każde rozpoznane zdjęcie będą 2 punkty (1 punkt – nazwa państwa, 1 punkt - nazwa obiektu, miejsca). Łącznie będzie można zdobyć 120 pkt. Finał – termin na rozpoznanie – będzie w dniach 03.06 (środa) od godz. 12.00 do 05.06 (piątek) do godz. 12.00 –  tzn.  dnia 03.06 od godz. 12.00 umieścimy konkursowe zdjęcia na stronie Szkoły Szczepanika i stronie Pikniku. W konkursie liczone są punkty, ale w przypadku sytuacji spornych tzn. takiej samej ilości punktów wśród uczestników, o przyznaniu miejsca  decyduje termin przesłania e-maila z odpowiedziami. 

KARTA ODPOWIEDZI (WRAZ Z KLAUZULĄ ZGODY ): plik .docx (word)plik .odt (open document)

LINK DO KONKURSOWYCH ZDJĘĆ – TUTAJ  (aktywny w dniach od 03.06 - środa) od godz. 12.00)

REGULAMIN XX (E-)PIKNIKU GEOGRAFICZNEGO - TUTAJ  - Obowiązkowo otwórz i przeczytaj!!! 

WAŻNE: Warunkiem uczestnictwa uczniów jest zgłoszenie się szkoły do dnia 02.06 (wtorek) do godz. 12.00 poprzez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu proszę podać: nazwę szkoły, adres szkoły, nazwisko i imię nauczyciela koordynatora wraz z nauczanym przedmiotem.

 

Każda szkoła uczestnicząca w konkursie otrzyma pamiątkowy dyplom, a najlepsze szkoły oraz najlepsi uczniowie nagrody.

Sponsorami nagród są:

  1. Dla szkół – Wydawnictwo Kartograficzne MERIDIAN ze Szczecina (roczne bezpłatne dostępy dla całych szkół - do platformy edukacyjnej online MERIDIAN PRIME ) https://meridianprime.online/
  2. Dla uczniów - Wydawnictwo Kartograficzne MERIDIAN ze Szczecina (roczne bezpłatne indywidualne dostępy do platformy edukacyjnej online MERIDIAN PRIME)  https://meridianprime.online/

             www.meridian.com.pl

       3. Tarnowskie Centrum Informacji TCI, (zestawy książek, przewodników i map)                

             www.it.tarnow.pl

Konkurs  fotograficzny pt  „ŚWIAT – rozPOZNAJ nieZNANE ” przygotowali wykładowcy i podróżnicy:

* Michał Apollo – naukowiec, nauczyciel akademicki, podróżnik, alpinista, ultramaratończyk, nurek, fotograf, popularyzator nauki i działacz organizacji pozarządowych. Adiunkt w Zakładzie Turystyki i Badań Regionalnych Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W 2014 roku otrzymał tytuł Człowieka roku 2013.

Michał jest doktorem Nauk o Ziemi w dyscyplinie Geografia. Ukończył studia podyplomowe Rozwój w dobie globalizacji w Instytucie Studiów Regionalnych i Globalnych na Uniwersytecie Warszawskim. Odbył staże na Uniwersytecie Yale (USA), Uniwersytecie Tribhuvan i St. Lawrence College (Nepal), Pontificia Javeriana (Kolumbia).

 Michał jest entuzjastą nauki (obszar badań: system człowiek – środowisko wysokogórskie), podróżnikiem (odwiedził ponad 60 krajów na 6 kontynentach), alpinistą (kilka nowych dróg wspinaczkowych, w tym pierwsze wejście na dwa niezdobyte szczyty w Himalajach: Masala Peak i Forgotten Peak), ultra-maratoczykiem (kilkanaście ukończonych biegów, wliczając bieg na 160 km), nurkiem (certyfikat OWD), fotografem (kilka wystaw fotograficznych) i popularyzatorem nauki (kilkaset popularnonaukowych wykładów) oraz aktywistą organizacji pozarządowych (założyciel Polskiego Oddziału międzynarodowej organizacji Academics Stand Against Poverty).

 Unikalne zaplecze Michała pozwala mu integrować wiedzę z perspektywy różnych punktów widzenia a następnie wykorzystywać ją w jego pracy badawczej i konsultacyjnej. Specjalizuje się w zarządzaniu turystyką, zachowaniach konsumenckich oraz kwestiach środowiskowych i społeczno-ekonomicznych. W swojej głównej dziedzinie badań koncentruje się na obecności człowieka w regionach wysokogórskich i ich dobrobycie. Obecnie pracuje nad koncepcją zrównoważonego wykorzystania zasobów środowiskowych i ludzkich, ponieważ jest to klucz do rozwoju, dobrobytu i dobrego samopoczucia wszystkich zainteresowanych stron. Jest autorem ponad 40 prac naukowych. Więcej na www.MichalApollo.com

 *  Wojciech Wróblewski – doktor nauk o Ziemi, adiunkt w Instytucie Nauk Geologicznych na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w badaniach lądowych skał osadowych oraz zjawisk krasowych w Centralnej Europie, Azji Środkowej oraz na Kaukazie. Stypendysta i uczestnik kursów zagranicznych z dziedzinie geologii i geomorfologii. Prowadził wykłady gościnne m.in. na Uniwersytecie Belgradzkim, Uniwersytecie Kairskim oraz Uniwersytecie Pamukkale. W ciągu kilku lat otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoje prace naukowo-badawcze.  Od 2006 roku był współorganizatorem kilkunastu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Wojciech jest autorem ponad pięćdziesięciu publikacji naukowych.  Więcej na www.ing.uj.edu.pl/wojciech-wroblewski

* Marek Żołądek – Podróżnik, alpinista oraz geograf związany z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Wspinał się w najdalszych zakątkach ziemi, wliczając Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy Południowe, Góry Skaliste, Góry Kaskadowe, Alpy, góry Alaski, Afryki, Europy oraz Australii. Odwiedził ponad 90 krajów na sześciu kontynentach. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce popularnonaukowej oraz kilkunastu publikacji naukowych. Prezentował swoje autorskie wykłady m. in. w USA, Peru, Malezji, Kolumbii, Indiach, Nepalu, RPA i Kazachstanie. Ukończył studia doktoranckie z geografii. Naukowo zajmuje się badaniami z zakresu turystyki oraz ochrony środowiska. Marek dokonał dwóch pierwszych wejść w historii na dziewicze szczyty w Himalajach (Masala Peak 5650 m n.p.m. oraz Forgotten Peak 5889 m n.p.m.). Członek grupy testowej namiotów Marabut. Prowadzi wykłady oraz warsztaty edukacyjne, a także kieruje Klubem Studenckim „Bakałarz”. Więcej na www.bakalarz.up.krakow.pl

Informator XX (E-)PIKNIKU GEOGRAFICZNEGO - pobierz

Warto zobaczyć...

Trochę historii...

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.